Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
- Úvod
- Blog
- Záhradkárčenie
- Vysoký záhon
Vysoký záhon
VYSOKÝ ZÁHON RÝCHLO A JEDNODUCHO
Vysoký záhon vybudujeme veľmi jednoducho. Stačí využiť doma dostupné materiály. Steny môžu byť pevné - vyrobené z tehlového muriva, plechové, alebo drevené.
Rozmery sú variabilné. Dbáme však na to, aby sme sa pri práci nemuseli zohýbať ani príliš načahovať. Pohodlie práce v záhrade je totiž jedným z dôvodov, prečo vôbec vysoký záhon vyrábame. Výška by teda mala dosahovať 60-90 centimetrov, šírka 130 až 150 centimetrov. Dĺžka nie je pevne stanovená, teoreticky môže byť nekonečná, ale kto už má takú dlhú záhradu...
Stavbu záhonu začneme výkopom - odstránime hornú vrstvu zeminy do hĺbky 30 až 50 centimetrov. Pôdu na dne môžeme prerýľovať, aby sa zaistilo prepojenie podkladu s prvou vrstvou záhonu. Ešte pred ukladaním tejto vrstvy nezabudnime založiť na dno aj steny výkopu pletivo s okami aspoň 1x1 centimeter. Zabránime tým obsadeniu spodného podlažia záhonu hlodavcami, najmä hryzcom. Keď sa už dostane do záhonu, bude ho veľmi ťažko dostať von.
Až následne vybudujeme steny a naukladáme jednotlivé vrstvy záhonu.
Najnižšiu vrstvu vytvoríme z vyslovene hrubého odpadu - môžeme využiť suché stredne hrubé konáre stromov či kukuričné stonky. Ich postupný rozklad bude dopĺňať do záhonu nielen výživné látky, ale aj teplo. Túto vrstvu prekryjeme kusmi zeminy s trávou, ktorú obrátime koreňmi nahor. Vrstvu dobre zadupeme.
V ďalšej vrstve nasypeme všetok možný hrubší záhradný odpad - trávu, seno, lístie, slamu, nevyzretý kompost aj vyzretý hnoj či kusy kartónu. Vrstvu sa snažíme čo najviac udupať a dobre jú zalievame. Ušetríme si tak neskoršiu námahu, keď by sa nám záhon začal prepadávať.
Ako predposlednú vrstvu využijeme hrubý, ale vyzretý kompost a do poslednej zeminu a vyzretý kompost v pomere 1:1. Posledné dve vrstvy jemného materiálu by mali dosahovať hrúbku aspoň 30 centimetrov, pričom hrubšia vrstva samozrejme nie je na škodu.
Vďaka vysokému záhonu môžeme využiť na pestovanie zeleniny aj pozemok, ktorý je vzhľadom na nekvalitu pôdy či prudký svah nevhodný na konvenčné pestovanie priamo v pôde. Zároveň môžeme likvidovať a recyklovať takmer všetok biologický odpad, ktorý vyprodukuje domácnosť.
Vysoký záhon je vhodný aj pre starších či zdravotne znevýhodnených záhradkárov. Nie je totiž potrebné zohýbanie či kľačanie.
Pozor si však treba dať v prípade, že polievate krhlou. Dvíhať ju dovysoka isto nebude príjemné.
Vysoký záhon vydrží pri dobrej príprave ako zdroj výživy pre zeleninu štyri až šesť rokov. Potom je potrebné obnoviť ho. V prvých dvoch troch rokoch môžeme na záhone pestovať zeleninu náročnejšiu na živiny (hlúboviny, paprika, paradajky, melóny, zeler, uhorky, tekvicu) v ďalších rokoch už len menej náročné plodiny (koreňová zelenina, cibuľa, cesnak).